10 rád ako ostať hydratovaný pri horúcich letných dňoch

ako byť hydratovaný

Udržať svoje telo hydratované počas horúcich letných dní sa Vám môže zdať ako jednoduchá úloha ale popri všetkej tej práci, každodennom zhone a povinnosťami človek často zabúda na to najzákladnejšie. Doplniť palivo, aby jeho telo zvládlo náročné teploty a záťaž a nevypovedalo službu.

Správna hydratácia je ešte dôležitejšia pri vykonávaní namáhavej fyzickej aktivity ako je posilňovanie, alebo iné formy cvičení a tréningov. Čím viac sa vaše telo v takýchto podmienkach potí, tým viac tekutín je potrebné doplniť.

Ak ste niekedy trpeli dehydratáciou v horúcom počasí, tak svoje telo zbytočne vystavujete týmto zdravotným rizikám:

Udržať svoje telo hydratované počas horúcich letných dní sa Vám môže zdať ako jednoduchá úloha ale popri všetkej tej práci, každodennom zhone a povinnosťami človek často zabúda na to najzákladnejšie. Doplniť palivo, aby jeho telo zvládlo náročné teploty a záťaž a nevypovedalo službu.

Správna hydratácia je ešte dôležitejšia pri vykonávaní namáhavej fyzickej aktivity ako je posilňovanie, alebo iné formy cvičení a tréningov. Čím viac sa vaše telo v takýchto podmienkach potí, tým viac tekutín je potrebné doplniť.

Ak ste niekedy trpeli dehydratáciou v horúcom počasí, tak svoje telo zbytočne vystavujete týmto zdravotným rizikám:

 • Porážka, či mŕtvica
 • Vyčerpanie z tepla
 • Kŕče
 • Vyrážky

pitný režim

V nasledujúcich riadkoch si predstavíme a rozoberieme 10 spôsobov ako predísť neželanej dehydratácii a dodržať pitný režim:

Pite ešte pred tým ako pocítite smäd

Je veľmi dôležité dopĺňať tekutiny ešte pred tým ako vôbec pocítite smäd. Vaše telo vám pocitom smädu dáva najavo, že sa blížite k dehydratácii. Radíme Vám preto piť nie z dôvodu uhasenia smädu, to už je neskoro! Radšej pite pravidelne.

Namiesto ochutených nápojov si vyberte čistú vodu

Kým vám na jednej strane sladené nápoje pomôžu uhasiť smäd, tak na druhej strane so sebou prinášajú aj zbytočné kalórie. Vzhľadom k tomu, že počas horúcich dní telo potrebuje viac tekutín, tak sladkými vodami dávate do tela aj väčšie množstvo kalórií ako obvykle.

Stále pri sebe majte fľašu s vodou

Kúpte si napríklad fľašu, kde môžete vodu neustále dočerpať a nemáte problém. Fľašu si jednoducho doplníte stále, keď budete niekde pri umývadle, zásobníku vody, alebo fontáne. Dokonca aj keď neplánujete robiť nejaké namáhavé aktivity, tak vám pomôže pravidelne dopĺňať tekutiny a tým predísť dehydratácii.

Vo svojich nápojoch používajte prírodné ochucovadlá

Niekedy je pre ľudí problém ostať dostatočne hydratovanými pretože preferujú ochutené nápoje, alebo je pre nich náročné piť tekutiny vtedy, ak práve nepociťujú smäd. Trošku z prírodných príchutí ako je napríklad plátok citrónu, kúsky jahôd, alebo čerstvých uhoriek je skvelý spôsob, ako svojmu nápoju pridať trošku chute bez toho, aby sme museli prijať väčšie množstvo kalórií.

Niekedy je pre ľudí problém ostať dostatočne hydratovanými pretože preferujú ochutené nápoje, alebo je pre nich náročné piť tekutiny vtedy, ak práve nepociťujú smäd. Trošku z prírodných príchutí ako je napríklad plátok citrónu, kúsky jahôd, alebo čerstvých uhoriek je skvelý spôsob, ako svojmu nápoju pridať trošku chute bez toho, aby sme museli prijať väčšie množstvo kalórií.

Pite perlivé vody

Ak je uhličitan sodný to, čo robí ochutené vody tak lákavými, tak ten istý šumivý pocit môžete získať aj z fľaše minerálnej vody. Tiež má všetky tie bubliny a šum – mínus kalórie. Okrem toho si ju v reštaurácii môžete objednať pri najbližšom pokuse o zdravé stravovanie.

Vyhýbajte sa alkoholickým nápojom

Dať si zopár pekne vychladených piviek priamo z chladničky znie ako vynikajúci spôsob ako sa schladiť po zábavnom dni pri vode, ale nie je to práve to najlepšie ak je vaším cieľom dostatočná hydratácia.

Aj keď sa vám na spočiatku môže zdať, že ste sa osviežili, pravdepodobne sa budete čoskoro cítiť dehydrovaný kvôli účinkom alkoholu z všetkého toho piva. Alkohol je diuretikum a spôsobuje to, že vás núti častejšie močiť, takže by bolo najlepšie alkohol buď obmedziť, alebo nepiť vôbec.

Počas intenzívneho cvičenia si doprajte športový nápoj

Outdoorové aktivity počas teplých dní sú úplne bežná záležitosť a to hlavne v lete. Počnúc bicyklovaním, turistikou, horolezectvom, raftingom na divokej vode, cez plážový volejbal, futbal a rôzne formy kardia, až po rekreačné športovanie v parku alebo na záhrade. Existuje veľmi veľká šanca, že vaše telo bude kvôli týmto aktivitám v spojení so zvýšenou teplotou produkovať väčšie množstvo potu.

Za takýchto okolností môže byť nejaký športový nápoj užitočnejší ako voda, pretože vám doplní aj živiny, ktoré ste pri cvičení stratili. Plus to je jeden z najlepších spôsobov, ako ostať hydratovaný. Len majte na pamäti príjem kalórií.

Pite chladné nápoje

Môžete to robiť aj tak, že si dáte do chladničky nejaké fľaše s vodou už deň vopred. Štúdie ukázali, že počas vykonávania rôznych aktivít vás studené nápoje nútia piť viac. Studená voda vám pomôže nie len pri tom aby ste sa neprehriali, ale pomôže vám ostať dostatočne hydratovanými a ešte vás aj láka piť viac a častejšie ešte pred tým, ako pocítite smäd.

Kontrolujte si svoj príjem vody

Zabudnúť na príjem tekutín dokáže byť neskutočne jednoduché, obzvlášť ak pracujete niekde vonku, alebo ste sústredený na svoju prácu. Ak si to neviete odsledovať sami, tak si skúste na svojich hodinkách alebo telefónoch nastaviť budík, ktorý by vás na to upozorňoval. Aj to je jeden z príkladov, prečo je užitočné mať pri sebe neustále fľašu s vodou.

Jedzte svoju vodu

Keď plánujete byť vonku v horúcom počasí, tak sa pokúste do svojich jedál a občerstvení pridávať viac ovocia a zeleniny s vysokým obsahom vody. Dokonca ich môžete schladiť alebo zmraziť a neskôr podávať ako chladené, alebo mrazené občerstvenie. Nižšie nájdete zoznam zdravých potravín s vysokým obsahom vody:

 • Vodný melón
 • Pomaranč
 • Grapefruit
 • Špenát
 • Cuketa
 • Zeler
 • Kokos
 • Reďkovka
 • Uhorka