Červený melón: Ideálna letná maškrta na chudnutie a prečistenie organizmu

červený melón

Leto je obdobím melónov. Najobľúbenejším spomedzi všetkých druhov melónov je práve červený melón, alebo ako ho mnohí nazývame – vodný melón.

Prečo práve vodný? Pretože tvorí až 92% vody. Jeho konzumácia so sebou prináša množstvo neoceniteľných výhod. Ak ochutnáte toto typicky letné jedlo, tak svoj organizmus dokážete očistiť od škodlivých látok a docielite prísun vody, ktorý je hlavne v horúcich letných dňoch tak veľmi dôležitý. Okrem toho podporíte aj spaľovanie tukov

Červený melón nie je ovocím, ale zeleninou a mnohí odborníci na výživu sa zhodujú, že by sme mali jesť viac zeleniny ako ovocia. Siahnime preto spoločne po zelenine, ktorá okrem všetkých svojich výhod aj skvele chutí – po zdravom červenom melóne!

Pár zaujímavostí o melóne

 • Prvé divoké melóny rástli v južnej Afrike.
 • Nie len že zahasí smäd, ale tak isto pomáha potlačiť zápal, ktorý sa podieľa na chorobách akými sú astma, ateroskleróza, cukrovka, rakovina hrubého čreva a artritída.
 • Na svete sa pestuje viac ako 1,200 odrôd melónov.
 • Je ideálnym jedlom k zdravej výžive, pretože neobsahuje žiadny tuk a cholesterol, má vysoký obsah vlákniny a vitamínov B a C a je dobrým zdrojom draslíka.
 • Ružový melón je tiež zdrojom lykopénu, silného karotenoidu a antioxidantu. Tento silný antioxidant chráni organizmus pred nádorovými ochoreniami, má priaznivý vplyv na srdce, krvný tlak, prostatu a pokožku.
 • Červený melón je zelenina! Patrí do čeľade tekvicovitých, ako napríklad uhorky. Dve hlavné skupiny sú vodné melóny a cukrové melóny.
 • Čína je jednoznačne najväčším svetovým výrobcom vodných melónov, druhé nasleduje Turecko.
 • Melón sa pestuje vo viac ako 96 krajinách po celom svete.
 • V Japonsku a Číne je melón populárnym darčekom k návštevám.
 • V Izraelskej a Egyptskej kuchyni sa sladká chuť melónu často kombinuje so slanou chuťou syru feta.
 • Každá časť melónu je jedlá, dokonca aj semená a kôra, ktorá skutočne obsahuje množstvo živín, ale z dôvodu nepríjemnej chuti je zriedka jedená. V Číne sa však kôra berie ako normálna zelenina a robí sa smažená, dusená a dokonca aj nakladaná.
 • Čo obsahuje a jeho nutričná hodnota
 • Červený melón v sebe má vysoký obsah vody, nízky obsah kalórii a tým pádom aj cukru. Vitamíny a minerály sú predurčené pre pozitívny vplyv na Vaše telo.

92% vody, vitamín A, vitamín B, vitamín C, sacharidy, bielkoviny, vlákninu, vápnik, sodík, horčík, železo, antioxidanty. V 100 gramoch melónu je okolo 29 kalórii, čo je pomerne málo a to aj napriek jeho výraznej sladkej chuti.

Nutričná hodnota (100g)
KJKcalBielkovinySacharidyTukyVlákninaVápnikGI
110260,6g5g0,2g1g20mg60
Ostatné hodnoty 
DraslíkHorčíkSodíkŽelezoFosforVit. CVit B6
310mg28mg3,1mg0,7mg30mg24mg0,1mg

zdravý červený melón

Náš tip: Ako spoznáte, či je melón zrelý? Uchopte plod obomi rukami a silno stlačte. Keď praská, je zaručene zrelý. Skontrolujte aj stopku. Mala by byť uschnutá a zatočená.

Účinky červeného melónu

Zdroj výživných látok

Je fascinujúce, že čím viac vedci skúmajú červené melóny, tým viac zisťujú, aký skvelý prírodný „doping v jednom balení“ melóny vlastne predstavujú. Ako bolo už niekoľkokrát spomínané, 92% z nich tvorí voda. V tých zvyšných 8% sa však nachádza jedna biologicky prospešnejšia látka za druhou. Všetky typy melónov v sebe obsahujú tri silné antioxidanty – lykopén, betakarotén a vitamín C. Tie chránia bunky pred škodlivými účinkami voľných radikálov a taktiež chránia naše srdce a prispievajú k lepšej a zdravšej pokožke.

Neskutočne zdravý a chutný

Vďaka vysokému obsahu vody do seba dostaneme každou porciou hneď niekoľko pohárov chutného osviežujúceho „nápoja“. Dužina tejto zeleniny je z hľadiska zdravia najdôležitejšia. Každým jeho sústom totiž prijímame do tela vitamín A, vitamíny skupiny B, vitamín C, zinok, draslík, železo, fosfor, magnézium, vápnik, jód i mangán…. Rovnako spolu s tým aj celý rad bioaktívnych látok s blahodarným vplyvom na ľudské zdravie.

Dobrý aj na cievy

Červený melón je vynikajúci aj pre naše cievy. Pomáha regulácii vysokého krvného tlaku, erektilnej dysfunkcie u mužov, pri ochoreniach srdca a pri cukrovke 2. typu. Hrá významnú úlohu v imunite človeka, hlavne v prevencii rakoviny prostaty a je zriedka alergénom.

Vysoký obsah vlákniny a draslíka

Vláknina pomáha udržiavať črevá čisté a pomáha vyčistiť vaše telo od nepriaznivých a nadbytočných látok. Draslík zase vyrovnáva vysoké množstvo sodíka počas diéty, a tým podporuje prácu vašich obličiek.

Skvelý na vašu pleť

Melón je najlacnejší a najchutnejší kozmetický prostriedok, ktorý slúži na hydratáciu pleti. Zabraňuje tvorbe vrások pretože je bohatý na lykopén. Lykopén pomáha spomaľovať účinok starnutia spôsobený oxidáciou vo vašom tele. Vysoký obsah vody v ich dužine vyživuje a zvlhčuje pokožku zvnútra a zároveň odvádza z tela škodlivé látky. Melónová šťava sa pridáva aj do osviežujúcich pleťových masiek.

Udržuje vás fit

Požívanie melónu drasticky potláča rôzne zápaly, ktoré môžu mať za následok vznik oveľa vážnejších chorôb akými sú astma, ateroskleróza, cukrovka, rakovina hrubého čreva a artritída. Menej zápalov znamená menej toxínov v tele a tým zdravší organizmus.

Dobrý aj po cvičení

Zdá sa, že melón a melónová šťava znižujú bolesť svalov a u športovcov zlepšujú dobu zotavenia po cvičení. Výskumníci sa domnievajú, že je to pravdepodobne spôsobené aminokyselinou L-citrulín obsiahnutou v melóne. L-citrulín sa podieľa na odstránení únavy a podobne ako Arginín prospieva sexuálnemu životu.

Bonus: funguje aj ako afrodiziakum

Môže to znieť neuveriteľne, ale je to pravda. Texaskí vedci totiž prišli na jednu fantastickú vec. Tvrdia totiž, že páni, ktorí majú problémy s erekciou, nebudú musieť vyhadzovať veľké peniaze za viagru. Melón totiž obsahuje také zložky, ktoré pôsobia na ľudský organizmus ako známa modrá pilulka a že dokonca dokáže aj zväčšiť libido.

Upozornenie: Aj keď existuje veľa kladných dôvodov, prečo konzumovať červený melón, s ničím to netreba príliš preháňať.

melónová dieta

Melónová diéta

Ak ste niekedy chceli skúsiť melónovú diétu, tak práve teraz v lete je na to ideálny čas! Skúste si naplánovať dva melónové dni v týždni a vydržať. Vďaka tomu si dokážete nádherne prečistiť obličky a z tela sa vám vyplavia všetky nečistoty. Črevám pomôže vláknina a prírodný cukor vám dodá energiu. Prečistí sa krv, zharmonizuje krvný tlak.

Melónové jadierka zase preliečia priedušky a horné dýchacie cesty. Tí viac odvážni si počas zvyšných dní skúste nahradiť jedno z hlavných jedál melónom.