Predchádzajte osteoporóze pomocou l-lyzínu a podporte tiež svoju imunitu a kosti

Veľa z nás ani len netuší, čo je l-lyzín a ako je dôležitý pre ľudský organizmus. Táto esenciálna aminokyselina je obľúbeným doplnkom výživy predovšetkým u športovcov, pretože pomáha zvyšovať výkon, podporuje rekonvalescenciu po cvičení, tvorí stavebný prvok pre proteíny a buduje svalovú hmotu.

Okrem toho je l-lyzín obrovským prínosom pre ľudský organizmus a jeho nedostatok sa prejavuje napríklad pri strate chuti do jedla, pri častých zmenách nálad, pri vypadávaní vlasov a štiepení nechtov, dlhodobej únave a anémii.

Kde sa nachádza l-lyzín a ako ho užívať

Prírodným zdrojom tejto aminokyseliny je jahňacie a hovädzie mäso, hydina a morčacie mäso, syry ako parmezán, sójové bôby, tuniak, tekvicové semienka alebo vajíčka. Samozrejme, že bežnou stravou organizmus nedokáže zabezpečiť dostatočné množstvo potrebného množstva l-lyzínu. Preto je možné doplniť si ho aj pomocou doplnkov výživy vo forme tabliet alebo sypkého prášku.

Odporúčaná denná dávka l-lyzínu je približne 30 mg na jeden kilogram telesnej hmotnosti. Pozor si treba dať na vysoké dávky l-lyzínu v súvislosti s arginínom v mozgu, ktorý vyrába oxid dusnatý, čím by nedochádzalo k dostatočnému okysličovaniu a poruchám v celom nervovom systéme.

Účinky l-lyzínu na naše zdravie

Kedysi sa l-lyzín používal aj ako krmivo pre zvieratá alebo ako základný doplnok pre vegetariánov. Tým, že sa l-lyzín viaže na niektoré druhy minerálov, napríklad na meď, efektívnejšie zabezpečí presun l-lyzínu do červených krviniek.

Dostatok l-lyzínu zabezpečí zdravý srdcovo-cievny systém, efektívnejšie vstrebávanie vápnika a predchádzanie osteoporóze, zlepší imunitu a lieči tiež opar a herpes vďaka antibakteriálnym účinkom.

Okrem toho, že spaľuje tuky a premieňa ich na energiu, je aj stavebným základom pre zdravé kosti, zuby, nechty, vlasy, kĺby a v neposlednom rade je dôležitý aj pre produkciu kolagénu.

Ďalšie účinky l-lyzínu na naše zdravie sa dočítate v tomto článku: https://mediteka.sk/l-lyzin/