Technológia, ktorá posúva beh na vyššiu úroveň

beh

Beh napomáha nielen uvoľňovaniu hormónov šťastia, ale podľa najnovších výskumov sa významne podpisuje aj pod dĺžku života. Ľudia, ktorí aktívny beh zaradili do svojho denného režimu, sú teda nielen šťastnejší a vytrvalejší, ale dlhšie si užívajú aj pozemské slasti.

Aj pri tomto športe však platí, že človek musí odhadnúť správnu mieru, ktorá je pre neho únosná. Preto je dobré mať všetko pod kontrolou.

Účinky behu na váš organizmu dokážete len ťažko odhadnúť bez dozoru profesionálov. Ak nepatríte k vrcholovým bežcom, ktorí majú za sebou celý tím odborníkov, použitie športtesterov sa pre vás stáva nutnosťou.

Nie každý totiž dokáže odhadnúť, či tempo a intenzita, ktoré zvolil, prospieva jeho telu. Ak organizmus príliš zaťažíte, môžete si navodiť vážne zdravotné ťažkosti.

,,Športtestery dokážu zaznamenávať srdcové aktivity, intenzitu behania, spálené kalórie a vďaka týmto údajom si dokážete rýchlo a jednoducho vyhodnotiť, akým spôsobom vaše telo reaguje na aktuálnu záťaž. Dnes je na trhu široká ponuka testerov a ich cena sa pohybuje od 30 eur do 500 eur,“

hovorí riaditeľ internetového obchodu Hej.sk Vladimír Sušil.

Iliotibiálny syndróm

Ako si vybrať?

Športtestery sú vybavené mnohými praktickými funkciami. Je dobré vedieť, že ich využijú nielen bežci, ale sú vhodným doplnkom pre cyklistov, plavcov či lyžiarov.

Ak práve zvažujete,  že si zaobstaráte nového pomocníka, musíte presne zadefinovať, na čo ho plánujete využiť, koľko ste ochotný investovať a tiež to, či ste úplný začiatočník, profesionál, alebo chcete tester na ustráženie spálených kalórií počas chudnutia.

Aj začiatočníci, ktorí v úvode nechcú veľa investovať, môžu vyberať spomedzi kvalitných testerov. Na trhu sú viaceré, ktoré sa síce nevyznačujú množstvom funkcií, ale sú ideálne na meranie tepu a kalórií. To sú základné ukazovatele, o ktorých musí mať prehľad aj bežec začiatočník.

Ak ale chcete mať hneď v úvode lepší prehľad o vplyvoch behu na váš organizmus, zaobstarajte si taký, ktorý poskytuje širšiu škálu funkcií. Napríklad vám vie naplánovať rôznu intenzitu tréningu.

Tí, ktorí chcú beh využiť na chudnutie, by mali uprednostniť športtester, ktorý dokáže počítať spálené kalórie a z nich množstvo spáleného tuku. Takto budete mať prehľad o pomere prijatých a spálených kalórií. Je preto dobré venovať pozornosť najmä kvalite funkcií, ktoré zaznamenávajú a spracúvajú informácie o kalóriách.

Bežci, ktorí zasvätili svoj život tomuto športu, tiež ocenia výhody športtesterov.

,,Prístroje zaznamenávajú hodnoty vďaka hrudnému pásu. Tieto ukazovatele sa digitálne prenášajú do športtestera. Mnohé z prístrojov sa dajú jednoducho spárovať s mobilným telefónom, aplikáciami, ktoré zaručia hlbšiu analýzu nameraných dát a poskytnú tak podrobný prehľad o fyzickej aktivite,“

vysvetľuje riaditeľ Hej.sk.

behanie

U profesionálnych športovcov výber podlieha ich náročnosti a druhu aktivity. Na intervalové  tréningy sú vhodnejšie pokročilejšie športtestery, ktoré sú prispôsobené behu vo fázach s rôznou intenzitou zaťaženia.

Športovci, ktorí chcú mať prehľad o zabehnutých vzdialenostiach by zase mali voliť testery, ktoré sú vybavené krokomerom.  Testery s množstvom funkcií, ktoré súbežne dokážu zaznamenávať viaceré hodnoty, sú vhodné aj na zvyšovanie záťaže športovcov a teda pravidelné zlepšovanie výkonov.

Vďaka detailnému prehľadu jednotlivých hodnôt môžu športovci posúvať vlastné hranice a mať pod kontrolou vlastné telo a únosnosť tréningov.